מדפים תלויים

מדפי תלייה כיום אינם מהווים רק פתרון לאחסון חפצים. מדובר באלמנט עיצובי חשוב שיכול להוסיף נגיעות אישיות. בין אם מדובר במדפי קיר בודדים או כונניות מדפים מעוצבות, לעיתים אנו לא מוצאים את הדרך הטובה ביותר לשלב אותם במרחב הפנימי. במאמר זה נסקור מספר עקרונות ושיקולים חשובים בבחירת מיקום המדפים ועיצובם, כך שיתאימו בצורה אופטימלית לחלל ולסגנון העיצוב של הבית.

מיקום המדפים

מדפים לתלייה בוחרים בהתאמה לקיר שבחרתם לתלות עליו ולמטרה שלשמה אתם תולים את המדפים. אם לשימוש פונקציונלי כגון אחסון ספרי לימוד בחדר הילדים, ספרי עיון בסלון, תמרוקים בחדר השינה, תבלינים במטבח או עציצים במרפסת.

האם המדפים ישמשו כאלמנט עיצובי להלבשת קיר עירום בסלון, במבואת הכניסה או פינת האוכל. כדאי לחשוב על כל חלל בבית שבו ניתן למלא קירות ריקים לתליית כוננית מדפים, כוורת או סידור מספר מדפים. אם רוצים לנצל את המדפים לשתי המטרות – העיצובי והשימושי צריך לקחת זאת בחשבון ולבחור במיקום על הקיר שהוא גם נגיש וגם אסתטי.

בחירת סגנון העיצוב של מדפים לתלייה

העיצוב של המדפים חייב להתכתב עם הקו העיצובי של החלל אחרת ייראה כנטע זר ומוזר. ישנם מספר סוגים של מדפים לתלייה על הקיר: מדף מרחף, כוננית מדפים משולבות עץ וברזל, כוננית מדפי זכוכית, כוננית מדפים עגולה או כוורת מדפים מרובעת / משושה. כדאי לבחור את הצורה על פי סגנון העיצוב והרהיטים בחלל. למשל, כונניות עגולות לתלייה יתאימו לסגנון מודרני ומינימליסטי. כונניות מרובעות ומלבניות מתאימות יותר לסגנון קלאסי.

אחת הדרכים לייצר עניין היא לתלות כמה מדפים על אותו הקיר ולשחק עם הגבהים. למשל, ניתן ליצור הדרגתיות עם מדף קטן למעלה ומדף גדול למטה, זה נותן תחושה של עומק ועניין לקיר. דרך נוספת היא לתלות קוביות מדפים בגדלים שונים על אותו קיר.

שילוב צבעים וחומרים

תליית כוננית מדפים מעוצבת הופכת מיד לנקודת מיקוד ויזואלית. מעבר לצורה, גם החומר ממנו עשויה כוננית המדפים חשוב – ניתן למצוא כונניות מעץ, מתכת, זכוכית ועוד. ניתן לשלב כונניות מדפים בצבעים שונים כמו שחור, לבן, מוזהב ועוד כדי ליצור ניגוד או התאמה לקירות ולרהיטים. מומלץ לבחור 2-3 גוונים מנחים בחלל ולהתאים אליהם את צבע כונניות המדפים.

עץ נותן מראה חם וקלאסי יותר, פירזול מתכתי כגון ברזל בגוון שחור יעניק סטייל מודרני ותעשייתי. לעומת זאת מערכת מדפים מזכוכית ופירזול בגוונים של זהב או כסף ישדרו סטייל יוקרתי ועדין.

תאורה

רצוי לשלב תאורה ייעודית מעל מדפי התלייה או בתוכם כדי להאיר ולהבליט את הנוכחות של הפריטים על המדף. תחשבו על המדפים בסלון שלכם כעל מיצג אומנות במוזיאון. ניתן להתקין פסי LED או גופי תאורה קטנים (ספוטים) שייצרו אפקט מעניין.

מומלץ לבחור תאורה שלא תסנוור את העיניים אלא תאיר בעדינות את הפריטים. ניתן לשחק עם טמפרטורת אור חמים או קרים כדי ליצור אווירה שונה. גם כיוון התאורה חשוב – אלכסונית או ישירה. מה עושים כשאין אפשרות להתקין תאורה בתקרה מעל המדפים התלויים? היום יש אינספור גופי תאורה קטנים (על סוללות או בחיבות לחשמל) שניתן להעמיד אותם על אחד המדפים כאלמנט עיצובי בפני עצמו.

עיצוב והלבשת המדפים

כדי שהזכרנו קודם למדפים יש תפקיד עיצובי מעבר למקום להנחת חפצים לשימוש יומיומי כגון: מפתחות, ארנק, מסמכים או מוצרי קוסמטיקה בחדר השינה. הלבשת המדפים בפריטי עיצוב יכול להוסיף סטייל של גלריה פרטית אצלכם בסלון.

ניתן להוסיף אלמנטים דקורטיביים לכונניות כמו תמונות משפחתיות, עציצים סוקולנטיים, מיניאטורות מדליקות, נרות דקורטיביים, פריטי וינטג' ועוד. הכי חשוב – לא להעמיס על המדפים ולא בגלל המשקל. אתם לא רוצים שהמדפים בסלון ייראו כמו מדף של חנות מזכרות לתיירים.

במדפי תלייה המשמשים כספרייה ניתן לסדר את הספרים (ויסלחו לנו הספרניות) לפי גווני הכריכות על מנת ליצר עניין.

מדפים תלויים

גודל המדפים

כדי לבחור נכון את גודל מערכת המדפים לתלייה על הקיר, מומלץ לקחת בחשבון מספר שיקולים:

גודל הקיר – כוורת מדפים צריכה להיות פרופורציונית לגודל הקיר עליו היא תלויה. עדיף לא לבחור כוורת מדפים גדולה מדי לקיר קטן או קומפקטית מדי לקיר גדול.

גובה התקרה – בעיצוב חללים בעלי תקרה גבוהה ניתן לתלות מערכת מדפים גדולה יותר מאשר בחדר נמוך.

רוחב המדפים – מומלץ שלא יעלה על שני שליש מרוחב הקיר כדי לשמור על יחס מאוזן.

מרחק מהרצפה – הכוורת צריכה להיות תלויה בגובה נוח לשימוש, בין 130-160 ס"מ מהרצפה.

ייעוד – מדפים לתצוגה יכולים להיות גדולים יותר מכוננית מדפים לאחסון.

סגנון העיצוב – בסגנון מינימליסטי עדיף מערכת מדפים קטנה בעיצוב נקי.

בחירה נכונה של הגודל תאפשר שילוב אופטימלי ואסתטי של המדפים במרחב והתאמה לגודל ומיקום הרהיטים בחלל.

לסיכום, שילוב נכון של מדפי תלייה וכונניות מדפים בבית יכול להוסיף ערך רב, הן מהבחינה התפקודית והן מהבחינה העיצובית. בחירה מושכלת של המיקום, הגודל והסגנון של המדפים והכונניות תאפשר ניצול יעיל של המרחב הפנימי תוך יצירת מראה אסתטי והרמוני.

כונניות מדפים מעוצבות בצורות, חומרים וגוונים שונים יכולות להפוך לאלמנט עיצובי מובהק ולנקודת מיקוד ויזואלית בכל חלל פנים. כוורות מדפים מהוות דרך ייחודית ומודרנית לארגון חפצים תוך שילוב פונקציונליות ואסתטיקה. שימוש נבון במדפים וכונניות מסייע למקסם את המרחב הפנימי וליצור עיצוב ביתי מרשים וחמים יותר. בהצלחה בעיצוב הבית.

אולי תאהב/י גם